Połowy gwiazd z Adamem Domagałą – Bielawa

Koniec sierpnia i wrzesień przyniósł obserwatorom nocnego nieba wiele satysfakcji. Szczęściarze mogli zobaczyć m.in.: kilkukrotnie kosmiczny pociąg Starlinki, kometę Nishimura z ogonem i bez ogona (gołym okiem, a taka szansa zdarza się raz na 437 lat) oraz zorzę polarną. Dzięki pokazom gwiazdozbiorów prowadzonym przez Adama Domagałę z tej dobrej passy skorzystaliśmy i my. Dwukrotnie.

Bielawa, 4 września
Wszystko jak zwykle – drugi termin, to samo miejsce zbiórki, zawodne prognozy pogody i niezawodni uczestnicy nocnej wyprawy na gwiazdy. Tym razem nieco dłuższe powitanie, bo na pokaz gwiazdozbiorów przybyła liczna grupa członkiń i członków Towarzystwa Miłośników Dzierżoniowa oraz młoda rodzina z Pieszyc. Adama Domagałę, który od kilku lat z pasją wprowadza nas w tajniki kosmosu, przywitaliśmy chlebem i ….. octem zrobionym z kwiatów bzu przez Tomasza Dymnego. To kolejny akcent dzierżoniowski spotkania. Wspólne zdjęcie i już ruszyliśmy polną drogą rozświetlaną przez laserowe esy-floresy. Rozległa łąka z tyłu poczciwej Łysajki otuliła nas ciszą niezakłóconą najlżejszym powiewem wiatru, zaskoczyła murawą miękką i krótką jak na angielskim trawniku.

W tak, wydawałoby się, komfortowych warunkach Adam Domagała rozpoczął opowieść o letnim niebie. Tym razem podziwialiśmy jednak nie tylko jego umiejętności przekazywania wiedzy, ale również kunszt profesjonalnego obserwatora. Nie było łatwo przy tak dużym zachmurzeniu, ale Adam rozpoznawał poszczególne gwiazdozbiory i kierował naszą uwagę na wyłaniające się fragmenty. Weryfikowaliśmy informacje za pomocą aplikacji Stellarium. Nie pomylił się ani raz. Jeden z uczestników ujął to tak: „Szacun dla Adama, że nawet przez chmury wszystko widzi”. Z każdą minutą sytuacja się poprawiała i wreszcie mogliśmy objąć wzrokiem Trójkąt Letni w pełnej krasie. Tworzą go trzy gwiazdy: Altair w w gwiazdozbiorze Orła, Deneb w gwiazdozbiorze Łabędzia i Wega w gwiazdozbiorze Lutni.

Adam jak zawsze prowadził pokaz z pasją i energią, jak zawsze ciekawie i jak zawsze znalazł jednak chwilę, by zainteresować młodszych i starszych miłośników astronomii najnowszymi odkryciami naukowców i przystępnie objaśnić obserwowane zjawiska. Dziękujemy za cudownie spędzony wieczór.
Danuta Myśliwiec, sekcja ekologiczna TPB

1

Uczestnicy pokazu gwiazd w Bielawie.

2
3
5

Kometa C/2023 P1 Nishimura.