Nasze publikacje
Publikacje można nabyć w TPB po wcześniejszym umówieniu się poprzez e-mail lub formularz kontaktowy.
Książki można zakupić w Centrum Informacji Turystycznej oraz w księgarni przy ul. Piastowskiej 9 w Bielawie.
Towarzystwo Przyjaciół Bielawy rozdaje publikacje w podziękowaniu za darowizny na cele statutowe oraz przy okazji różnych akcji i konkursów.
Czy pierwszy zamek w Polsce zbudowano w właśnie w Bielawie? Gdzie mieszkał noblista? Kto uratował króla Fryderyka? Gdzie wykopano garnek ze złotem? Czy planowano zrzucić bombę atomową na Bielawę? Co robił ostatni król Polski w Bielawie? Skąd się wzięły w Bielawie krasnoludki i dokąd sobie poszły? Czy są u nas obiekty kompleksu Riese? Czy Bielawa ma swojego świętego? Co produkowano w podziemiach Bielbawu?
To nie będzie nudny podręcznik historii…
Ze słowa wstępnego. Intencją autora było wydobycie z głębokiej niepamięci najważniejszych faktów z dziejów miejscowości i przedstawienie czytelnikom ludzi, którzy historię Bielawy tworzyli i którzy przeżywali, jak my dzisiaj swoje dramaty, klęski, swoje smutki, radości i nadzieje. Chodzi tez o to, żeby każdy mieszkaniec naszego miasta pamiętał, że „Nikt nie może wiedzieć jaka będzie jego przyszłość, bez spojrzenia na własną przeszłość.” (J.C. Oates).
Ze słowa wstępnego. Społeczność bielawska w pierwszych powojennych latach tworzyła istną mozaikę: osadnicy z Polski centralnej, przesiedleńcy z kresów wschodnich, ludność niemiecka, Żydzi ocaleni z Holocaustu, repatrianci z głębi ZSRR, z Francji i Niemiec, z rumuńskiej Bukowiny, uchodźcy polityczni z Grecji…
Ze słowa wstępnego. Na naszych oczach zmieniały się warunki życiowe zwykłych ludzi, zmieniały się zainteresowania i społeczna rola polityków, decydentów (…). Problemy wielkiej polityki, geopolityki, ideologii ustępowały pola problematyce ekonomicznej, określanej takimi parametrami jak: inflacja, stopa procentowa, restrukturyzacja, bezrobocie…
Masowe zwolnienia, brak środków na inwestycje i silna konkurencja dla obchodzącego 200-lecie zakładu były zapowiedzią klęski. W styczniu 2008 r. Bielbaw S.A. przestał istnieć. Z roku na rok wyburzane były kolejne obiekty architektury przemysłowej. Znikały kominy.
Z przedmowy: „…bawełna umierała po cichu, bez demonstrowania krzywd, bez wybuchów gniewu i palenia opon i histerycznego skandowania, wyzwisk i wrzasków…
Książka powstała w oparciu o spisane przez samych bielawian wspomnienia. Zostały również wykorzystane zamieszczone w prasie relacje i wywiady z uczestnikami bądź świadkami wydarzeń. Tak więc publikacja ta jest dziełem nie jednego lecz wielu autorów, którzy zdołali pokazać dramatyzm losów poszczególnych jednostek, ich rodzin, a nawet całych lokalnych wspólnot.
„Wyobraź sobie dolę tą i rozpacz tych nędzarzy, gdy w domu brak kawałka chleba, a litość nic nie znaczy.”
To fragment pieśni „Blutgericht” („Krwawy sąd”) nieznanego autorstwa. Jej tekst opowiada o nędzy i krzywdzie tkaczy, a także o wyzysku oraz okrutności fabrykantów. W książce odnaleźć można obszerny opis powstania, które miało miejsce w Bielawie i Pieszycach w dniach 3-6 czerwca 1844 r. jego genezę i wydarzeniach po nim. Publikacja została wydana przez Towarzystwo Przyjaciół Bielawy w 2004 r. dla upamiętnienia, przypadającej wówczas, 160-tej rocznicy wybuchu powstania.
Książka z pewnością przeniesie nas do innego świata, przybliżając jednocześnie dobytek ludowego folkloru okolic Bielawy z czasów przedwojennych. Znajduje się tu również kilkanaście opowiadań powojennych. Sowiogórskie opowieści pełne są dziwacznych i niesamowitych istot: duchy, rusałki, upiory, wodnice… I nie zabraknie naszych ulubionych krasnoludków.
Kazimierz Tłokiński – były dyrektor Liceum Ogólnokształcącego w Bielawie przygotował do druku zwięzłą monografię miasta pod nazwą: „Bielawa wczoraj – dziś – jutro”. Była to pierwsza monografia, która powstała po wojnie i przedstawiała dzieje Bielawy. Autor zaczął ją pisać w 1977 roku. Publikacja została opatrzona rysunkami znakomitego malarza Romana Gargasa. Rysunki te przedstawiają Bielawę z lat 60. i 70. XX w. Stanowią ważny materiał dokumentacyjny i świetnie oddają klimat tamtych lat.
Ze wstępu. Opracowanie zostało wydane z okazji 90. rocznicy nadania praw miejskich Bielawie oraz 170. rocznicy powstania tkaczy śląskich. Opracowanie obejmuje najważniejsze wydarzenia, które miały istotne znaczenie w życiu naszego miasta.
Oprócz rysu historycznego, następne rozdziały poświęcono takim tematom jak samorząd, kultura, oświata i sport.
Fragment przedmowy do książki Tadeusza Łazowskiego. Album Bielawa wczoraj i dziś zawiera dawne, wydane przed 1945 r., pocztówki i współczesne, wykonane przezze mnie zdjęcia. Starałem się wykonać je z tych samych miejsc, w których stali dawni fotografowie, autorzy bielawskich pocztówek.
Każde miejsce zostało również opisane, wiemy zatem, co przedstawia każda pocztówka i jaka jest historia tego miejsca.
Fragment przedmowy do książki Tadeusza Łazowskiego. Dzisiejsi mieszkańcy Bielawy, zafascynowani jej starymi widokami, odnajdują to dawne piękno we współczesnej rzeczywistości i pieczołowicie przywracają swojemu miastu jego dawną urodę. Troskliwie gromadzą wszelkie bielaviana świadczące o kulturze miasta u stóp Gór Sowich, które dzięki ich pasji nie przepadają…