Poczuj, dotknij, zobacz… – spotkanie z 26 Gromadą Zuchową Kubusie Puchatki

28 października w siedzibie Towarzystwa Przyjaciół Bielawy przy ul. Wolności 109 sekcja ekologiczna gościła na zajęciach sensorycznych z zielarstwa dzieci z 26 Gromady Zuchowej „Kubusie Puchatki” oraz ich opiekunów, instruktorów ZHP Hufca Ziemi Dzierżoniowskiej. Zuchy przywitały nas gromkim, pełnym energii „Czuwaj !”, ładnie się przedstawiły i z zainteresowaniem obejrzały trzy wybrane publikacje, dowiedziały się, czym zajmuje się Towarzystwo.
Do ćwiczeń z rozpoznawania roślin wybrałyśmy zioła popularne, miododajne, o mocnych aromatach, o szerokim zastosowaniu zarówno w medycynie, kosmetyce, jak i w kuchni: cząber górski, lawendę, oregano, szałwię lekarską oraz trzy rodzaje mięty – pieprzową, angielską , bazyliową, dodatkowo – kwitnącą właśnie kocimiętkę. Sympatyczna gromada przygotowane zielone i srebrzyste pęczki dotykała, oglądała, wąchała, rozcierała. Niektóre zuchy skorzystały także z lupy, by przyjrzeć się dokładnie kwiatkom lawendy, skosztowały naparu z mięty lub wody osłodzonej syropem lawendowym. Dzieci spontanicznie tworzyły mieszanki ziołowe o oryginalnym składzie i intrygującym zapachu. Potem z powodzeniem rozpoznawały zioła umieszczone na planszach. Na koniec pięknie rozwiązały krzyżówkę i zdobyły miętową nagrodę
Na pamiątkę pierwszej wizyty w TPB zuchny i zuchy otrzymali komplet widokówek z arboretum w Wojsławicach i skrzynkę lawendy do samodzielnego zrobienia woreczków zapachowych. Obiecali, że jeszcze nas odwiedzą. Trzymamy za słowo! Czuwaj!
Dziękujemy Kubusiom Puchatkom za miłą wizytę, a Komendantce Hufca Ziemi Dzierżoniowskiej phm Edycie Kargul, druhowi pwd Kamilowi Stawianemu oraz druhnie Patrycji, druhowi Julianowi za wszelką pomoc przy przeprowadzeniu zajęć. Do zobaczenia!
Spotkanie przygotowały i przeprowadziły członkinie sekcji ekologicznej: Danuta Myśliwiec i Jowita Szuszkiewicz.

Danuta Myśliwiec