Czy wiesz, że…

21 maja 1921 roku na niewielkiej górze Heidelberg członkowie Towarzystwa Sowiogórskiego dokonali odsłonięcia i poświęcenia pomnika zmarłemu przewodniczącemu Paulowi Felsmannowi.
Z książki Rafała Brzezińskiego p.t. Życie w dawnej Bielawie dowiadujemy się, że Paul Hugo Felsmann urodził się w Dzierżoniowie w 1854 roku. Później zamieszkał w Bielawie i założył firmę, zajmującą się sprzedażą przędzy i artykułów farbiarskich dla przemysłu tekstylnego. Od 1883 roku działał w bielawskim Towarzystwie Sowiogórskim i w latach 1887-1898 pełnił funkcję sekretarza, zaś w latach 1889-1914 był jego przewodniczącym. Otrzymał honorowy tytuł członka towarzystwa. Zmarł w listopadzie 1915 roku.
Po drugiej wojnie światowej pomnik poszedł w zapomnienie… Aż do pewnego majowego dnia w 2007 roku. Mało kto zna historię odnalezienia tego pamiątkowego kamienia. Zatem trochę ją przybliżymy. A zaczęło się od spaceru z psem… Dwóch przyjaciół – Tadeusz Łazowski i Sylwester Grzesiak, wybrało się na spacer na górkę znajdująca się w sąsiedztwie Góry Maślanej i Góry Parkowej w Bielawie. Jej dawna nazwa Heidelberg nie ma oficjalnego polskiego odpowiednika. Niektórzy nazywają ją Maciek, inni Poganka. Podobno to pies pana Sylwestra, Alma, wskoczył na duży kamień, który wyróżniał się na tle krajobrazu. Pan Tadeusz zwrócił się potem do historyka – p. Rafała Brzezińskiego, który odszukał niemiecką fotografię z lat 20. XX w., na której widać było pomnik Paula Felsmanna właśnie w okolicy góry Heidelberg.
W niedługim czasie Tadeusz Łazowski poprosił znajomych o pomoc w odgrzebaniu znaleziska. Wszyscy mieli nadzieję, że druga strona kamienia skrywa napisy… Los się do nich uśmiechnął! Odkryli historyczny kamień.
Dzięki temu pięć lat później, 21 maja 2012 roku, władze miasta razem z Miejską Biblioteką Publiczną w Bielawie oraz Towarzystwem Przyjaciół Bielawy zorganizowały uroczystość odsłonięcia kamienia już w nowym miejscu, w pobliżu Bielawskiej Placówki Muzealnej przy ul. Piastowskiej 19 w Bielawie.
Napis na kamieniu głosi: „Seinem verdienstvollen Vorsitzenden Herrn Paul Felsmann d. E.G.V. Langenbielau 1915”, czyli w tłumaczeniu „Swojemu wielce zasłużonemu przewodniczącemu Panu Paulowi Felsmannowi Towarzystwo Sowiogórskie Bielawa 1915”.

oprac. W. Karwacka