FAL Langenbielau (żeński obóz pracy) Bielawa II

Tekst pochodzi ze strony Bielawskie Okolice i Tajemnice, prowadzonej przez członka TPB Rafała Januszkiewicza.

FAL Langenbielau II – Frauenarbeitslager (żeński obóz pracy) Bielawa II
Rozwija się sytuacja związana z obozem na ul. Wysokiej w Bielawie. W ostatni czwartek 14 października mieliśmy wizytę przedstawicieli Komisji Rabinicznej działającej przy Naczelnym Rabinie Polski. Panowie przeprowadzili rekonesans w zakresie możliwych miejsc pochówku kobiet z obozu FAL Langenbielau II. Przy okazji spotkaliśmy się z członkiem TPB – Panem Sylwestrem, który jako mieszkaniec z okolic, oprowadził nas po terenie, obozie i na dodatek pokazał miejsce straceń.
Na początek udaliśmy się na teren wskazywany przez Pana Sylwestra jako masowy grób. Pamięta jak z tego miejsca, z dołu z wapnem wyciągano ludzkie kości: piszczele i czaszki. Tłumaczy, że nikt wtedy nie spodziewał się takiego znaleziska w miejscu, którego brano wapno na bielenie drzewek na wiosnę.
Panowie z Komisji Rabinicznej sprawdzają wskazywane przez nas kolejne miejsca, tłumaczą co mogą robić, czego nie mogą, a co jest z ich punktu widzenia absolutnie zabronione. Ich wstępne badania, hm, „niekonwencjonalne”, potwierdzają możliwość pochówków.
Pan Sylwek prowadzi nas teraz do budynku obozowej komendantury SS, gdzie w piwnicy miał znajdować się hak, na którym wieszano skazane na śmierć kobiety. Wskazywał, że jest to jedyny barak podpiwniczony, ponieważ oprócz tego, że był barakiem komendantury, pełnił również funkcję karną, a piwnice były celami.
Jestem pełen sceptycyzmu, nie bardzo chce mi się w to wierzyć, ale nie mam na tyle wiedzy żeby to potwierdzać lub kwestionować. Przekazuję Państwu kolejną tajemnicę, którą trzeba będzie rozwikłać.
Wejście do piwnicy wiążącej się z taką legendą wywołuje ciarki na plecach. Niestety do samej celi nie możemy wejść, nie ma właścicieli.
Postanowiliśmy (jako trzech członków TPB obecnych na miejscu) zainteresować sprawą wrocławski oddział IPN. Jeżeli hipoteza o „wieszaniu kobiet” miałaby być prawdą, to dużo by się zmieniło.