Czy wiesz, że…

24 marca 1925 roku zatwierdzono herb naszego miasta. Dzień wcześniej odbyło się pierwsze posiedzenia Rady Miejskiej, na którym przedstawiono parę projektów, ale jednogłośnie przyjęta została propozycja prezydenta Prowincji Śląskiej – Jaenickiego. Według tego projektu herb zawiera dwa czółenka tkackie: białe na błękitnym polu i błękitne na białym polu, co nawiązuje do historii Bielawy, jej historycznej nazwy Bela, Bila (Biała), błękit prawdopodobnie odnosi się do wody, a czółenka są symbolem rozwoju przemysłu tekstylnego.
Do projektu Jaenickiego postanowiono dodać koronę średniowiecznych murów, nie ze względu na to, aby Bielawa kiedyś takie mury posiadała, ale dla symboliki podkreślającej prawną odrębność miasta.
Inny projekt, który został odrzucony, zawierał m.in. sowę na cokole, na tle Gór Sowich. Dziś ten kolejny symbol zdobi Plac Wolności w Bielawie. Fontanna – pomnik sowy odkryty w 1939 r. – , na której kolumnie widoczne są figurki ośmiu skrzatów dźwigających sowę. W szponach lewej łapy ptak trzyma herb Bielawy.

oprac. W. Karwacka